Logo Pic
DJP 2025. április 27.

Az elfeledett fegyver - a denevérbomba története

A második világháború során számos különös és innovatív fegyverötlet született, ám kevés volt olyan szürreális, mint Lytle S. Adams pennsylvaniai fogorvos elképzelése: a denevérbomba.

1a-dr-lytle-adams-1024x814.jpg

Adams, aki lelkes barlangász és természetbúvár volt, egy Carlsbad Caverns-i kirándulásán figyelt fel a denevérek különleges tulajdonságaira. Ekkor még aligha sejthette, hogy ez az élmény később egy bizarr haditechnikai projekt alapjául szolgál majd.

Pearl Harbor megtámadása után Adams nem hétköznapi módon kívánt válaszolni a japán agresszióra: apró gyújtószerkezetekkel felszerelt denevérek segítségével akarta lángba borítani Japán városait. Az ötlet elsőre merésznek és valószínűtlennek tűnt, ám Adams személyes kapcsolata Eleanor Roosevelttel lehetővé tette, hogy terve a szokásosnál magasabb szintekre is eljusson.

deneverbomba1.jpg

Ötletét papírra vetette, és 1942 januárjában levelet küldött a washingtoni Fehér Házba. Levelében kijelentette, hogy a denevér az „állati élet legalacsonyabb formája”, és „létrejöttének okai megmagyarázhatatlanok maradtak”. Később azt írta, hogy a denevéreket Isten arra teremtette, hogy kivegyék a részüket a szabad emberi lét tervében, és meghiúsítsanak minden olyan próbálkozást, akik meg merik szentségteleníteni ezt az életformát. Roosevelt elolvasta a levelet, és megjegyezte: „ Ez az ember nem egy őrült ”.  

Adams négy okot adott fel arra, hogy miért a denevér az ideális tárgy: Elég erősek ahhoz, hogy kis terhet is elbírjanak. A hőmérséklet csökkentésével hibernált állapotba kerülnek, ami megkönnyíti a berakodást és a szállítást. Nappali fényben sötét búvóhelyeket keresnek, például pincéket és padlásokat. És végül: több millió denevér van, tehát szinte végtelen a kínálat.

A háborús innovációkra nyitott Országos Kutatási Védelmi Bizottság érdeklődve fogadta a javaslatot.

deneverbomba.jpg

A „Project X-Ray” néven ismertté vált tervre több mint 2 millió dollárt költöttek, hogy kiküszöböljék a denevérek szállításával és egyidejű elengedésével kapcsolatos technikai nehézségeket. A projekt előrehaladott állapotba jutott, és a kísérletek során bebizonyosodott, hogy a denevérbomba hatékony és pusztító lehetett volna, bár a kísérletezések közben egyszer például véletlenül felgyújtottak egy amerikai katonai bázist is.

Azonban a történelem másképpen alakult. Az amerikai hadsereg a Manhattan-tervre, azaz az atombomba fejlesztésére összpontosította erőforrásait, mivel ez sokkal nagyobb pusztítóerőt ígért, mint bármely más alternatíva. Emiatt a denevérbomba végül háttérbe szorult, és feledésbe merült.

Lytle S. Adams ötlete ma már inkább a háborús találékonyság és kreativitás különös példájaként él tovább, emlékeztetve arra, hogy a háborúk során néha a legváratlanabb ötletek is valós lehetőséggé válhatnak.

djp

Kapcsolódó posztok 

A legbékésebb fegyver – a kvéker-ágyú

Az U-110-es tengeralattjáró és az Enigma

Hogyan építsünk ‘várat’ az ellenségnek … a Baklövés-erőd

A középkor legfélelmetesebb fegyvere – a görögtűz

 

Vissza a címlapra
Érdekes sztorik a múltból
Nem csak történelmi személyek, események, jelenségek, amelyek valamiért megragadták a figyelmemet és amelyeket furcsának, érdekesnek vagy különlegesnek találok
Legjobban pörgő posztok
Korai menopauza, amire sok nő nem is gondol, pedig kellene
Kontent • 12 nap
A Monza elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
A Parma elleni mérkőzés
venember83 • 8 nap
Miért lesznek nehezebbek az éjszakák, ha beüt a klimax?
Kontent • 12 nap
MACHINE HEAD - UNATØNED (Nuclear Blast, 2025)
KoaX • 12 nap
Cikkek a címlapról
Carla, a meztelen bosszúálló
Carla Harris Los Angeles-i színésznő és gazdag férje, Mark az ötödik házassági évfordulóját ünnepli egy elegáns étteremben. A vacsora után Carláék a parkolóba mennek, ahol egy tagbaszakadt erőszaktevő épp a legújabb áldozatát ütlegeli. Mark közbeavatkozik, mire a férfi agyonlövi, és elszalad. Az…
Hintás hegy a szomszédban - Mönichkirchen, Schwaig
Kössük össze a libegőzést, a kirándulást, a túrázást egy kis hintázással és hegyi rollerezéssel. Egy síterep nagyon kreatív és mókás kihasználása nyáron! Ez mind itt van a szomszédban, a határtól alig egy órányi autóútra. Egy újabb hegy, ami rengeteg élményt ad, ezért érdemes megmászni!…
>