Ezt hallgatták ‘74-ben
Az év legnagyobb slágerei
A nyári szünet előtt ne feledkezzünk el a szokásos éves slágerparádéról, vagyis lássuk-halljuk, mit hallgattak a kortársak ötven évvel ezelőtt. Megint csak az összesített toplisták alapján, a teljesség igénye nélkül válogattam, nem megfeledkezve a legsikeresebb magyar dalokról sem.
Az év legnagyobb nemzetközi slágere Barbra Streisand nevéhez köthető, ez volt a The Way We Were. Kislemezen már ‘73 szeptemberében kiadták, de a művésznő következő nagylemezén is helyet kapott, sőt az azonos című romantikus filmben is elhangzott, amelyet Sydney Pollack rendezett, s főszereplője Streisand mellett Robert Redford volt. Több díjat (például egy Oscart) is kiérdemelt, és Kanadában, illetve az Egyesült Királyságban is tarolt, később pedig számos feldolgozása született (például Andy Williamstől).
Szintén komoly sikert aratott az egész világon Terry Jacks Seasons in the Sun című édes-bús melódiája. Ez egy 1961-es belga dal, a Le Moribond feldolgozása, amelynek angol változata már 1963-ban megjelent. 1970-ben a Beach Boys is próbálkozott vele, de már a stúdióban elvérzett a kísérlet (csak 2001-ben tették közzé az verziójukat), így világhírűvé Jacks előadásában vált. 1973 decemberében adták ki, de csak a következő évben jutott fel a toplistákra. A téma egy férfi búcsúja családjától és barátaitól, illetve visszatekintés az elmúlt szép időkre.
A Redbone együttes sokat köszönhet Come and Get Your Love című daluknak. Amellett, hogy máig az egyik legnépszerűbb slágerük, ezáltal lett belőlük az első olyan őslakos származású amerikaiakból álló banda, amely a Billboard slágerlista első öt helyének egyikéig feljutott. Nagylemezen ez is kijött már ‘73-ban, de kislemezen csak a következő esztendőben.
A Jackson 5 együttes sem pihent a babérjain. A Dancing Machine-t 1973-ban énekelték fel, és a ‘74 elején kijött stúdióalbumukon jelent meg, amelynek címadó dala volt. Ahogy a videóklipen is látható, a címhez mérten a Charles Washington-féle robotszerű táncmozgást is belekeverték az előadásba. Az amerikai toplistákon jellemzően az első öt helyen szerepelt, illetve a banda erre föl meg is kapta a második Emmy-nevezését. A lemezből nagyjából hárommillió példány kelt el, és persze a feldolgozások sem maradtak el.
Az ABBA együttes Waterloo című száma is ebben az évben érkezett. Miután svéd nyelvű változatával megnyerték a hazai Melodiefestivalent, Svédország ezzel a művel képviseltette magát a 19. Eurovíziós Dalfesztiválon (lásd az alábbi videót), és nem hiába… Ez a győzelem volt az ABBA számára az első lépés a világhír felé, később, 2005-ben pedig a verseny történetének legjobb dalának választották a Waterloot. Több országban a toplisták élére hágott, és az Egyesült Államokban is szép eredményt ért el. Hazánkban is nagyon népszerű lett, és a mai napig a legjobb ABBA-számok között tartják nyilván.
A Rock And Roll Heavent eredetileg a Climax együttes énekelte fel 1973-ban, de nemigen figyeltek fel rá. A Righteous Brothers ezzel szemben szép sikert aratott vele ‘74-ben, noha a toplisták első helyére nem került fel. Egy hálaénekről van szó, amely a könnyűzene legendáinak mond köszönetet. Ebben a változatban Jimi Hendrix, Janis Joplin, Ottis Redding, Jim Morrison, Jim Croce és Bobby Darin kerül szóba, de az eredetiben az utóbbi kettő helyett még Buddy Holly és Ritchie Valens szerepelt. A későbbi átiratokban más énekesek is előkerültek, például Elvis Presley, Ricky Nelson és Roy Orbison. Szívmelengető és valóban méltó melódia ez.
A hatvanas évek végétől teret hódítottak a küzdősporttal telített távol-keleti akciófilmek. A jamaikai Carl Douglas örökzöldje, a Kung Fu Fighting ezt az időszakot és ezt a hangulatot idézi fel. Az egyik legsikeresebb kislemez lett a világon, 11 millió példányt sóztak el belőle, miközben az angolszász országokban a toplisták élére ugrott fel. Ez komoly teljesítmény ahhoz képest, hogy eredetileg egy B-oldalra szánt kis szösszenet volt, ami nem is az eleinte ritkás rádiós sugárzás folytán, hanem a diszkókban lett igazán népszerű.
Szintén a diszkókban tarolt igazán a Kool & the Gang egyik kislemezen is kiadott slágere – amire sokan valószínűleg a Ponyvaregény soundtrackje jóvoltából emlékeznek –, a Jungle Boogie. Bár a Billboard-lista éves összesítésében “csak” tizenkettedik volt, számos más toplistán az első helyet szerezte meg. Egy némileg módosított instrumentális változatát is elkészítették Jungle Jazz címmel.
Cliff Richard többek között egy feldolgozással jelentkezett, ez volt a You Keep Me Hangin' On. A dalt eredetileg a Gosdin Brothers énekelte, és az ő verziójuk 1967 augusztusában jelent meg. Számos előadó repertoárjában előkerült, köztük volt Ann-Margret és Lee Hazlewood, Cher vagy Joe Simon. Richard interpretálásában 1974 áprilisában jött ki kislemezen.
A brit Rubettes együttes debütáló kislemezén szerepelt a Sugar Baby Love, amely ‘74 januárjában jelent meg. Az Egyesült Királyságban, Nyugat-Németországban, Svédországban, Hollandiában és Ausztriában a toplisták élére küzdötte fel magát, míg az amerikai Billboard-lista éves összesítésében a 37. hely lett az övé. A feldolgozások sem maradtak el; többek között a cseh Karel Gott, illetve a japán Candies együttes énekelte még, de filmekben és sorozatokban is felhangzott. A mai napig népszerű, és a magyar rádiók is sugározzák.
Áttérve a magyar vonalra elsőként az akkor már négy éve aktív Apostol együttes Okosabban kéne élni című dalát veszem elő. Először kislemezen jelent meg, és az év egyik legjelentősebb magyar slágere lett. Később – sok más slágerrel együtt – bekerült a Megalkuvó macskák című rajzfilmes paródiaegyvelegbe, amelyet Hofi Géza és Koós János énekelt.
A Bergendy együttes egyik legmaradandóbb dala is ebből az esztendőből származik. A Sajtból van a hold dalszövegét Demjén Ferenc írta, és ő is énekelte. A mai napig sokszor hallani a magyar rádiós egyvelegekben.
Kár volna kihagyni a sorból a Skorpió együttest… Első nagylemezükön szerepelt az Így szólt hozzám a dédapám. A dal visszatekintés egy régi vágású, mesés kedvű dédnagyapára, akit Frenreisz Károly jól eltalált dalszövege a csöpögős nosztalgia helyett valódi szeretettel idéz fel.
A Hungária együttes ebben az évben jelentkezett Szerelemre hívlak című slágerével. Ezt az alábbi videó tanúsága szerint németül is énekelték, mivel akkortájt az NDK-ban is gyakran felléptek. Ezen a korabeli tévéfelvételen az előadás után még egy rövid interjú is látható.
Az első villamos a Fonográf első nagylemezén jelent meg. A zene Tolcsvay László munkája, míg a dalszöveg Bródy Jánosé, aki egyébként a dalt is énekli. Bár akkortájt vegyes kritikákat kapott, hosszú távon maradandónak bizonyult, és az együttes egyik legnépszerűbb számaként emlegetik. Más magyar előadók is énekelték, illetve egy német nyelvű feldolgozása is készült Anna címmel.
Amilyen jókedvű szerelmes sláger a Carolina, olyan szomorú év volt ez az előadó, Szécsi Pál számára: a népszerű és elismert, de magánéletében boldogtalan énekes 1974. április 30-án lett öngyilkos. A dal a mai napig életművének megkerülhetetlen darabja. Ezzel zárom a sort.