A konvojkísérők szakirodalma
A szállítóalakulatok harcáról szóló sorozatom végére szokásomhoz híven egy kis szakirodalmi ajánlót is készítettem, hogy az általam elsődlegesen használt forrásokat bemutathassam.
Az első, témába vágó könyvem a Squadron/Signal kiadó Gun Trucks című kötete volt. Timothy J. Kutta 64 oldalban foglalta össze a főbb tudnivalókat. A hasonló kiadványokhoz hasonlóan most is a képanyagon van a hangsúly, és e téren hozza is az elvárható szintet. Fekete-fehér, illetve kisebb részben színes fotókon mutatja be nemcsak az alkalmazott járműveket, hanem a legénységet és a környezetet, ahol szolgáltak, továbbá kis mértékben ugyan, de kitér a szövegben élményeikre is. Sajnos a kiadóra jellemző hiányosságok is visszaköszönnek: a tördelés és a szöveg színvonala nem kedvez az olvasásnak, továbbá egyes képek mérete és minősége sem megfelelő. Átfogó forrásként azonban így is nagyon hasznos az érdeklődők számára.
Fura lett volna, ha pont az Osprey kiadó, azon belül is Gordon Rottman nem szentelt volna előbb-utóbb külön kötetet ennek a témának… 2011-ben meg is jelent a Vietnam Gun Trucks, amely a szerző vonatkozó munkái között véleményem szerint aligha pályázhatna dobogós helyre. Bár minden fontos részlet sorra kerül a standard 48 oldalas terjedelemben, szerkesztői oldalról nagyon nem tökéletes, amit kapunk. Egyes altémák újra és újra előkerülnek, de zavaró módon, kissé összevissza szöveget eredményezve; úgy érzem, e téren lett volna még munka a kézirattal. A képanyagnál a szokásos Osprey-probléma merül fel: némelyik fotó túl kicsi vagy nem elég érdekes. A színes táblák viszont jól sikerültek, s ezek nagyja egy-egy jellegzetes jármű oldalnézeti képét tartalmazza.
Még egy könyv a kezembe került, a Convoy Ambush Case Studies, Vol I. – Korea and Vietnam, amelynek érdekessége és erénye, hogy a szerző, Richard E. Killblane, az amerikai szárazföldi haderő logisztikai részlegének történésze, vagyis megbízható források álltak rendelkezésére egy esettanulmányi kiadványhoz. Ez a meghatározás persze kicsit megtévesztő, és nem is akarok vele senkit elriasztani, ugyanis az író számos harci esemény – lesállások 1967-től 1971-ig – leírása és kiértékelése mellett igenis kitér az emberközeli részletekre is, így a kiadvány nem kizárólag technikai és taktikai oldalról lehet hasznos az érdeklődők számára. A térképekért és a változatos fotóanyagért külön jó pont jár. Korea és Vietnam arányát tekintve egyébként egyértelműen utóbbi vezet: előbbi mindössze hat oldalt kap a 154-ből.
Szívesen beszámolnék meomárkötetekről is, de idő hiányában nem tudtam ilyet beszerezni és elolvasni, pedig akad ilyen is a nemzetközi könyvpiacon, például a veterán tengerészgyalogos, Frank McAdams visszaemlékezése, a Vietnam Rough Riders. Talán majd pár év múlva, amikor a blog anyagából könyvsorozat készül, ehhez is fordítok majd rövid visszaemlékezést, illetve kiegészíthetem a már meglevő cikkek szövegét.
Convoy Ambush Case Studies, Vol I. Korea and Vietnam
Írta: Richard E. Killblane
US Army Transportation School, Fort Lee, Virginia, 2013
154 oldal
Vietnam Gun Trucks
Írta: Gordon L. Rottman
Osprey 2011
48 oldal
Gun Trucks
Írta: Timothy J. Kutta
Squadron/Signal 1996
64 oldal